92005646_206141917343197_5356358494863753216_n

Hodowla kryształów :)

Hodowlę kryształków soli można przeprowadzić w domu. Za pomocą tego doświadczenia zrozumiesz, że zarówno krystalizacja jak i rozpuszczanie się substancji to procesy odwracalne. Poprzez odparowywanie wody z roztworu nasyconego zaczynają się wytrącać kryształy. Im krystalizacja i parowanie trwa wolniej, tym większe kryształy otrzymujemy.
Rzeczy, których potrzebujesz
1/4 szklanki soli, pół szklanki wody, słoik, ołówek i włochata nitka

1.Zagotuj w garnuszku wodę. Dodaj do niej sól i mieszaj do czasu rozpuszczenia. Roztwór soli powinien być nasycony, zatem chodzi o to, aby dodać tyle soli, aby pomimo mieszania nie chciała się ona już rozpuścić. Do garnuszka możesz wsypać zatem więcej soli i wymieszać – dopóki sól będzie się rozpuszczać, dopóty dodawaj więcej i więcej soli.

2.Otrzymany roztwór nasycony soli wlej do słoika do około 3/4 jego wysokości. Przywiąż jeden koniec nitki do ołówka w miejscu środka jego długości. Odmierz długość nitki i ją ewentualnie podetnij na tyle, aby była o takiej samej długości, jak wysokość słoika. Połóż patyczek na brzegach wierzchu słoika zaś nitkę wrzuć do środka. Jej koniec powinien dotykać dna.

3.Odstaw słoik na półkę lub na parapet na kilka dni. Pamiętaj jednak, że kryształy będą większe jeśli proces parowania i krystalizacji będzie przebiegał wolniej. Zatem miejsce to powinno być osłonięte od słońca i wiatru. W miarę parowania wody na nitce zaczną się formować kryształki. Po około tygodniu kryształki będą już dość pokaźne. Poczekaj, aż woda całkowicie wyparuje.

4.Jeśli chcesz kontynuować eksperyment obwiąż kryształek nylonową nitką i zanurz go w nowym roztworze nasyconym soli. W taki sposób możesz otrzymać kryształ dowolnego rozmiaru

Udostępnij ten wpis:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email